The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Battery Technology (BTI) Toshiba Satellite P 6 cell Battery fits Satellite P200, P205, P300, P305, L350, L355
BATTERY TECHNOLOGY INC. -LI-ION 6 CELL 10.8V BATTERY FOR
Warranty
Miscellaneous
| Compatibility | - TOSHIBA PSPB3U-01V00L
- TOSHIBA PSPB3U-06700L
- TOSHIBA PSPB9U-022003
- TOSHIBA PSPB9U-03S026
- TOSHIBA PSPBLU-01Y009
- TOSHIBA SATELLITE L350-ST2121
- TOSHIBA SATELLITE L355
- TOSHIBA SATELLITE L355D
- TOSHIBA SATELLITE L355D-S7809
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S7454
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S7479
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S7802
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S8802
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S8804
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6347
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6348
- TOSHIBA SATELLITE P205-S7402
- TOSHIBA SATELLITE P205-S7457
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8818
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8819
- TOSHIBA SATELLITE P305-S8814
- TOSHIBA SATELLITE P305-S8820
- TOSHIBA SATELLITE X205-SLI2
- TOSHIBA SATELLITE X205-SLI3
- TOSHIBA SATELLITE X205-SLI4
- TOSHIBA PSLE8U-02P01D
- TOSHIBA SATELLITE L355D-S7825
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S88361
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8903
- TOSHIBA SATELLITE L355D-S7901
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8828
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8900
- TOSHIBA SATELLITE P305-S8903
- TOSHIBA SATELLITE L350
- TOSHIBA SATELLITE L355D-S7810
- TOSHIBA SATELLITE L355-S7811
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S7429
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S7439
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S8812
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6247
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6298
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6327
- TOSHIBA SATELLITE P205-S7476
- TOSHIBA SATELLITE P205-S7484
- TOSHIBA SATELLITE P305
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8816
- TOSHIBA SATELLITE P305-S8822
- TOSHIBA SATELLITE P305-S8824
- TOSHIBA SATELLITE X205-S9349
- TOSHIBA SATELLITE X205-S9800
- TOSHIBA PSPBUU-00D00J
- TOSHIBA PSPBUU-03301U
- TOSHIBA PSLE8U-00M00W
- TOSHIBA PSLE0U-01000R
- TOSHIBA PSPB3U-06800L
- TOSHIBA PSPB3U-06900L
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8829
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8834
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8829
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8834
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8836
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S88361
- TOSHIBA SATELLITE P200
- TOSHIBA SATELLITE P200-ST2061
- TOSHIBA SATELLITE P200-ST2071
- TOSHIBA SATELLITE P205
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6257
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6267
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6277
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6287
- TOSHIBA SATELLITE P205-S7804
- TOSHIBA SATELLITE P205-S7806
- TOSHIBA SATELLITE P205-S8810
- TOSHIBA SATELLITE P205-S8811
- TOSHIBA SATELLITE P300
- TOSHIBA SATELLITE P305-S8826
- TOSHIBA SATELLITE PRO L350-S1001X
- TOSHIBA SATELLITE X200
- TOSHIBA SATELLITE X205
- TOSHIBA PSPB0U-00W008
- TOSHIBA PSPBUU-01900J
- TOSHIBA PSLD0U-00800X
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8836
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8900
- TOSHIBA SATELLITE P200-13Z
- TOSHIBA SATELLITE P305D-S8903
- TOSHIBA SATELLITE P305-S8920
- TOSHIBA SATELLITE L355D-S7813
- TOSHIBA SATELLITE L355-S7812
- TOSHIBA SATELLITE P205D
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S7436
- TOSHIBA SATELLITE P205D-S8806
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6237
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6307
- TOSHIBA SATELLITE P205-S6337
|
| Country of Origin | China |
Battery Information
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 6 |
| Output Voltage | 11.1 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 4400 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | TS-P200A |
| Manufacturer Website Address | http://www.batterytech.com |
| Manufacturer | Battery Technology Inc |
| Product Model | TS-P200A |
| Product Name | TS-P200A Notebook Battery |
| Brand Name | BTI |