The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Battery Technology (BTI) Replacement Notebook Battery for Lenovo B40-30 B40-70 B50-30 B50-45 B50-70 Replaces L13M4A01
BATTERY TECHNOLOGY INC. -LI-ION 4 CELL 14.4V BATTERY FOR
Warranty
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 0.48 oz |
| Height | 0.5" |
| Width | 1.3" |
| Depth | 10.6" |
Battery Information
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Output Voltage | 14.4 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 2200 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
Miscellaneous
| Compatibility | LENOVO Notebooks:
- B40-30
- B40-70
- B50-30
- B50-45
- B50-70
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Compatible to OEM Part Number | |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | LN-B50-30 |
| Manufacturer Website Address | http://www.batterytech.com |
| Manufacturer | Battery Technology Inc |
| Product Name | Battery |
| Brand Name | BTI |