The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Battery Technology (BTI) 6 Cell Battery HP DV4-5000 DV4-5099 DV6-7000 DV6-7099 DV6-8000 8099
BATTERY TECHNOLOGY INC. -LI-ION 6 CELL 10.8V BATTERY FOR
Warranty
Miscellaneous
| Compatibility | HP Pavilion Notebooks:
- DV4-5000
- DV4-5099
- DV6-7000
- DV6-7099
- DV6-8000
- DV6-8099
|
| Country of Origin | China |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | WEEE |
| Compatible to OEM Part Number | - 671567-831
- 671731-001
- H2L55AA#ABB
- HSTNN-DB3N
- HSTNN-YB3N MO06
|
Battery Information
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Number of Cells | 6 |
| Output Voltage | 10.8 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 5600 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | HP-DV6-7K |
| Manufacturer Website Address | http://www.batterytech.com |
| Packaged Quantity | 1 |
| Manufacturer | Battery Technology Inc |
| Product Name | Notebook Battery |
| Brand Name | BTI |