The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Battery Technology (BTI) 3C Battery li-Poly Apple Macbook 13" 2009
BATTERY TECHNOLOGY INC. -LI-POLY 3CELL 10.9V BATTERY FOR
Miscellaneous
| Compatibility | APPLE MACBOOK 13" (2009 - MID 2010) |
| Country of Origin | China |
| Compatible to OEM Part Number | A1331 |
Battery Information
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Output Voltage | 11 V DC |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 6000 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | A1331-BTI |
| Manufacturer Website Address | http://www.batterytech.com |
| Manufacturer | Battery Technology Inc |
| Product Name | Battery |
| Brand Name | BTI |