The store will not work correctly in the case when cookies are disabled.
Battery Technology (BTI) Battery for HP 840 G5 11.55V 50WH 4113MAH SS03XL
BATTERY TECHNOLOGY INC. -BATTERY FOR HP 840 G5
Physical Characteristics
| Weight (Approximate) | 15.87 oz |
Miscellaneous
| Compatibility | HP Notebooks:
- 8HR05UC#ABA
- HP ELITEBOOK 840 G5
- HP ELITEBOOK 840 G6
- MT44
- MT45
- HP 840 G6
- HP 840 G5
- ELITEBOOK 830 G5
- ELITEBOOK 840 G5
- ELITEBOOK 735 G5
- ELITEBOOK 735 G6
- ELITEBOOK 745 G5
- ELITEBOOK 745 G6
- ELITEBOOK 836 G5
- ELITEBOOK 846 G5
- ELITEBOOK 840 G6
- ZBOOK 14U G5
|
| Country of Origin | China |
| Compatible to OEM Part Number | - 933321-855
- SS03XL
- SS03050XL-PL
- 933321-855
- SS03XL
- SS03050XL-PL
- 933321-855
- SS03XL
- SS03050XL-PL
- 933321-855
- SS03XL
- SS03050XL-PL
- 933321-855
- SS03XL
- SS03050XL-PL
|
Battery Information
| Application/Usage | Notebook |
| Battery Chemistry | Lithium Polymer (Li-Polymer) |
| Output Voltage | 11.55 V |
| Battery Size | Proprietary Battery Size |
| Battery Capacity | 4330 mAh |
| Battery Rechargeable | Yes |
General Information
| Product Type | Battery |
| Manufacturer Part Number | 933321-855-BTI |
| Manufacturer Website Address | http://www.batterytech.com |
| Manufacturer | Battery Technology Inc |
| Product Name | Battery |
| Brand Name | BTI |